Get Adobe Flash player

Zabiegi Nawilżające

zabiegi nawilżające

 
 

   Nawilżanie skóry jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym i polega przede wszystkim na zapobieganiu utracie wody przez skórę. Zabiegi nawilżające mają więc za zadanie ochronę i wzmacnianie naturalnej bariery skórnej złożonej z warstwy rogowej naskórka i płaszcza hydrolipidowego na powierzchni skóry. Zwiększają również zdolność warstwy rogowej do wiązania wody oraz hamują jej parowanie poprzez tworzenie filmu na powierzchni naskórka.

Nawilżanie - główna funkcja naskórka

 

     Główną funkcją naskórka, chociaż dla nas pełni on rolę przede wszystkim estetyczną, jest ochrona organizmu przed utratą wody. Dzięki swojej budowie i składowi chemicznemu stanowi prawie nieprzenikalną barierę. Uniemożliwia przenikanie przez skórę substancji z zewnątrz, a także hamuje ucieczkę wody pochodzącej z głębiej pochodzących tkanek. Odpowiednie nawodnienie skóry utrzymujemy więc przede wszystkim dbając o to, aby naskórek był zdrowy i nieuszkodzony.

 

Dlaczego nawilżać skórę ?

 

   Woda bierze udział we wszystkich procesach fizjologicznych zachodzacych w skórze. Odpowiednie nawodnienie skóry jest więc znaczące dla jej prawidłowego funkcjonowania, a tym samym dla pięknego wyglądu. Woda jest środowiskiem, w którym zachodzą reakcje enzymatyczne dostarczające energii, składników budulcowych i elementów niezbędnych do wzrostu i odnowy tkanek. Dzięki odpowiedniej ilości wody włókna kolagenowe i elastynowe mogą zachować swoją prawidłową budowę i własności, zapewniając skórze elastyczność, sprężystość i jędrność. Również gładkość powierzchni skóry zależy od odpowiedniego jej nawodnienia, ponieważ zapewnia prawidłowe, fizjologiczne złuszczanie naskórka.